2014 Domestic Arts Show Results
Prizes are 1st - $5, 2nd - $4, 3rd - $3

My First Show:
Lane McIntosh - Lamb, People's Choice Award
Dylan Sebetka - Monster Cookie
McKinley Chemin - Come Together Cones, Grand Champion for Farmers Day Theme
Other entries include:
Gloria Hemann
Nolan Hemann
Caroline Hemann
Drake Federspiel


Pre-School/Pre-Junior, 0-9 yrs.:

Category 1 - Home Arts & Crafts:

1. Holiday Item
1st place - Bailey Murphy
2nd place - Evan Sebetka
3rd place - Maggie Brockmeyer

2. Treasure from trash
1st place, People's Choice Tie - Sage Behn
2nd place - Hannah Bovy
3rd place - Elsie McIntosh

Other entries include: Allison Bovy, Evan Sebetka
3. Decorative item for the home
1st place - Bailey Murphy
2nd place - Hannah Bovy
3rd place - Gracie Sebetka

4. Scrapbooking
1st place, People's Choice Tie - Elsie McIntosh
5. Original Art
1st place - Sage Behn
2nd place - Emma Zabel

12. Woodworking
Grand prize - Maggie Brockmeyer

14. Jewelry
1st place - Maggie Brockmeyer
2nd place - Elsie McIntosh

15. Dish Garden
1st place - Elsie McIntosh

Category 2 - Photography:
3. Color People

1st place - Savvy Behn

6. Color Animals
1st place - Savvy Behn
2nd place - Sage Behn
3rd place - Sage Behn

8. Still Life
Grand prize - Savvy Behn
2nd place - Sage Behn

9. Series
1st place - Gannon Donlea


Category 3 - Needlework:

1. Machine sewn item
1st place - Savvy Behn

9. Bed covering
1st place - Sage Behn

11. Decorated wearable article of clothing
Grand prize - Maggie Brockmeyer
2nd place - Sage Behn

Category 4 - Food & Nutrition:
2. White cake - not a mix
1st place - Camden Schmit

3. Chocolate cake - not a mix
1st place - Katey Schmit

7. Oatmeal cookies
1st place - Bailey Murphy

8. Sugar cookies
1st place - Allison Bovy
2nd place - Emma Zabel
3rd place - Elijah Canfield

9. Choc. Chip cookies
1st place - Bailey Murphy
2nd place - Hannah Bovy

10. Miscellaneous cookies
2nd place - Camden Schmit
3rd place - Savvy Behn

13. Nutritious muffins
1st place - Bailey Murphy
2nd place - Maggie Brockmeyer

14. Nutritious bread
1st place - Katey Schmit
2nd place - Maggie Brockmeyer
3rd place - Gracie Sebetka

16. Cookie or bar made from cake mix
Grand Prize - Evan Sebetka
2nd place - Emma Zabel

17. Candy
1st place - Carter Chemin

19. Any food item with Farmers Day Theme
Grand Champion - Carter Chemin


Junior - 10-18 yrs.

Category 1 - Home

Arts & Crafts:
3. Decorative item for the home
1st place - McKenzie Federspiel
2nd place - Dillan Federspiel

5. Original Art
1st place - Bailey Federspiel
2nd place - Bailey Federspiel
3rd place - Sydney Duesenberg

Other entries: Dillan Federspiel, Kassidy Federspiel, Joyanna Kies
8. Hand crafted item with Farmers Day Theme
Grand Prize - Jenny Hingtgen

12. Woodworking
Grand Prize and People's Choice - Joyanna Kies

13. Historical
1st place - Emily Nejdl

Category 2 - Photography:
1. B&W People
1st place - Joyanna Kies
2nd place - Joyanna Kies

3. Color People
1st place - Annika Wall

4. Color Landscape
Grand Prize - Joyanna Kies
2nd place - Joyanna Kies
3rd place - Annika Wall

5. B&W Animals
1st place - Joyanna Kies
2nd place - Joyanna Kies

6. Color Animals
1st place - Joyanna Kies
2nd place - Joyanna Kies
3rd place - Alyssa Corkery

8. Still Life
1st place - Joyanna Kies
3rd place - Alyssa Corkery

Other entries: Luke Wall, Annika Wall

10. Computer Enhanced
1st place - Annika Wall


Category 4 - Food & Nutrition:

3. Chocolate cake - not a mix
1st place - Alyssa Corkery

7. Oatmeal cookies
Grand Prize - Alyssa Corkery

8. Sugar cookies
1st place - Alyssa Corkery

9. Choc. Chip cookies
1st place - Matthew Canfield
2nd place - Alexis Larson

10. Miscellaneous cookies
1st place - Alyssa Corkery

14. Nutritious bread
1st place - Hannah Canfield

15. Nutritious bar or cookies
1st place - Andrew Canfield

Adult Entries:

Category 1 - Home

Arts & Crafts:

1. Holiday Item
1st place - Patti Schmit
2nd place - Karen Rottinghaus
3rd place - Crystal Roscovius

Other entries: Carole Van Brocklin
2. Treasure from trash
1st place - Sara McIntosh
2nd place - Karen Frost
3rd place - Lois Delagardelle
Other entries: Carole Van Brocklin

3. Decorative item for the home
1st place - Carole Van Brocklin
2nd place - Crystal Roscovius
3rd place - Carole Van Brocklin

4. Scrapbooking
1st place - Sara McIntosh

5. Original Art
Grand Prize - Chris Waring
2nd place - Carole Van Brocklin
3rd place - Carole Van Brocklin
Other Entries: Robert Hardesty

8. Hand crafted item with Farmers Day Theme
Grand Prize - Crystal Roscovius

2nd place - Karen Frost
10. Fresh flower arrangement
1st place - City Hall (LeAnn Even)
2nd place - Chris Waring
3rd place - Monica Bengston

12. Woodworking
1st place and People's Choice - Steve Leibold
2nd place - Tanya Newman
Category 2 - Photography:

1. B&W People
1st place - Carole Van Brocklin

2. B&W Landscape
1st place - Carole Van Brocklin
2nd place - Carole Van Brocklin

3. Color People
1st place - Carole Van Brocklin
2nd place - Carole Van Brocklin
3rd place - Monica Bengston

4. Color Landscape
1st place - Carole Van Brocklin

5. B&W Animals
Grand Prize and 2nd place - Carole Van Brocklin
3rd place - Cally Bengston

6. Color Animals
1st place - Cally Bengston

7. Farmers Day
1st place - Carole Van Brocklin
2nd place - Carole Van Brocklin
3rd place - Stacy Donlea

8. Still Life
1st place - Carole Van Brocklin
2nd place - Carole Van Brocklin
Other entries: Cally Bengston

9. Series
1st place - Carole Van Brocklin
2nd place - Carole Van Brocklin

10. Computer Enhanced
1st place - Carole Van Brocklin
2nd place - Carole Van Brocklin

11. Action
1st place - Carole Van Brocklin
2nd place - Carole Van Brocklin

Category 3 -

Needlework:
1. Machine sewn item
1st place - Kris Dauth
2nd place - Vanda Blankenship

2. Crochet item
1st place - Monica Bengston

5. Machine quilted item
1st place - Karen Rottinghaus
2nd place - Kris Dauth
3rd place - Karen Rottinghaus
Other entries: Vanda Blankenship, Gloria Pullin, Chris Waring

6. Counted cross-stitch, pattern or stamped
Grand Prize - Cheryll Schaefer

7. Appliqu├ęd item
1st place - LeAnn Even/Pat Nagel

9. Bed covering
1st place - Vanda Blankenship

10. Hand embroidered item
1st place - Karen Frost

12. Purses
1st place - Kris Dauth
2nd place - Patti Schmit
3rd place - Patti Schmit
Other entries: Karen Frost

Category 4 - Food & Nutrition:
2. White cake - not a mix
1st place - Monica Bengston

3. Chocolate cake - not a mix
1st place - Monica Bengston

7. Oatmeal cookies
Grand prize - Monica Bengston

8. Sugar cookies
1st place - Monica Bengston

9. Choc. Chip cookies
1st place - Gloria Pullin
2nd place - Monica Bengston

10. Miscellaneous cookies
1st place - Monica Bengston

11. White or dark bread
1st place - Monica Bengston

12. Plain or fancy yeast sweet rolls
1st place - Monica Bengston

15. Nutritious bar or cookies
1st place - Monica Bengston
17. Candy
1st place - Monica Bengston

Go Back To Events