Farmers Day 5K Fun Run results
Farmers Day 5K Fun Run results

Results Farmers Day 5K - Total of 286 Runners and Walkers



Overall Champions Runners:

Kendall Ricklefs, Savage, MN17.33

Lori Tlach, Britt, 18.54



Overall Champion Walkers:

Bill Copper, Marion, 31.02

Stephanie Tansy, Waterloo, 30.04



12U Male

1st, Jacob Clark, Jesup, 23.24

2nd, James Belknap, Poway, CA 24.41

3rd, Fischer Ohrt, Jesup, 25.22



12U Female

1st , Cori Slocum, North Liberty, 30.24

2nd, Allie Wilkes, Independence, 30.25

3rd, Grace Colton, 30.27



13-15 Male

1st, Collin McFadden, Waterloo, 19.58

2nd, Mason Scott, Independence, 20.36

3rd, Chase Reising, Oelwein, 20.43



13-15 Female


1st, Lauren Sharp, Dike, 22.31

2nd, Cortney Bailey, Independence, 26.46

3rd, Audrey Thoma, LaPorte City, 27.19



16-19 Male

1st, Riley Olson, Edgewood, 18.23

2nd, Mitch Roberts, Jesup, 19.04

3rd, Blake Adams, Waterloo, 19.46



16-19 Female


1st, Anna Buennekie, Hazelton, 19.16

2nd, Jenna Belknap, Poway, CA, 20.52

3rd, Brittany Bunger, Jesup, 22.25



20-24 Male

1st, Matt Hilby, Independence, 18.57

2nd, Luke Monat, Independence, 20.58

3rd, Jacob Wilson, LaPorte City, 22.55



20-24 Female

1st, Erin Behan, Independence, 21.19

2nd, Tonya Roberts, Jesup, 22.16

3rd, Janice Songtag, Cedar Falls, 22.29



25-29 Male

1st, Dana Derflinger, 22.31

2nd, Clay Harrold, Cascade, 23.44

3rd, Chad Delagardelle, Jesup, 23.50



25-29 Female


1st, Leala Wegwerth, Maplewood,, MN, 21.53

2nd, Maggie Peck, Winthrop, 22.38

3rd, Kelli Kayser, Prairie DuSac,WI, 23.38



30-34 Male

1st, Dyrk Dahl, Jesup, 19.25

2nd, Matt Fettkether, Cedar Rapids, 20.28

3rd, Travis Zajac, Dubuque, 21.51



30-34 Female

1st, Rachel Dahl, Jesup, 19.53

2nd, Val Bailey, I ndependence, 22.41

3rd, Suzanne Johannes, 24.17



35-39 Male

1st Ryan Peterson, Dunkerton, 24.38

2nd, Patrick Mastey, St.Cloud, MN, 24.45

3rd, Bert Reising, Oelwein, 25.54



35-39 Female


1st, Dorothy Bantz, Winthrop, 19.49

2nd, Jennifer Egan-Smith, Sumner, 22.21

3rd, Susan Backes, Jesup, 26.58



40-44 Male

1st, Dave Thoma, Jesup, 21.32

2nd, Brad Gordon, Fairbank, 22.01

3rd, Chris Bigelow, Lamont26.07



40-44 Female

1st, Kelli Slocum North Liberty, 23.57

2nd, Lori Stanford, Hazelton, 25.27

3rd, Alisa Neil, Fairbank, 29.18



45-49 Male

1st Kim Wander, West Union, 20.54

2nd, Mark Rocarek, Vinton, 22.17

3rd, Jerry Slocum, North Liberty, 23.26



45-49 Female

1st, Jill Fettkether, Robins, 25.45

2nd, Kerri Larson, Jesup, 25.49

3rd, Barb Kerns, Oelwein, 32.50



50-59 Male


1st, Jerry Christopherson, Cedar Falls, 20.37

2nd, Paul James, Stanley, 21.17

3rd, Steve Pederson, Jesup, 21.54



50-59 Female

1st, Cindy Campbell, Dunkerton, 28.22

2nd, Bridget Krempges, Independence, 31.03

3rd, Diane Delagardelle, Waterloo, 39.03



60-Over Male

1st, Richard Buennekie, Hazleton, 25.52

2nd Jens Nielsen, Oelwein, 44.26

3rd, Jim McLaurey



60-Over Female


1st, Dolores Davis, Independence, 28.03

2nd, Linda Lindquist, Jesup, 29.18

3rd, Mary Jane Engquist, Jesup, 41.48
Go Back To Events